GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4061039
nr 406 1039
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Fat, fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 40-50-tal, växter, dia: 29 cm, höjd: 6.5 cm, signerad:”(studiohanden) (målarsignatur av Ursula Printz) ”. Märkt: HANDDREJAD GUSTAVSBERG
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 6 februari 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg